Utjecaj neuromarketinga na podsvijest

Koliko ste često kupovali zbog čega ste na kraju požalili? Na primjer, kupili ste krivu odjeću ili nedopustivo skup pametni telefon. Možda niste svjesni, ali trgovci su odavno naučili utjecati na čovjekove emocije i potaknuti ga na spontanu kupnju. U posljednje vrijeme sve više se koriste različite neuromarketinške metode. Uz njihovu pomoć možete utjecati na podsvijest osobe i, zapravo, manipulirati njome. Ali koje su značajke neuromarketinga i kako se manifestira na djelu?

Pokušat ćemo razumjeti ova pitanja.

 

Malo o konceptu

Neuromarketing je alat za utjecaj na kupce. Objedinjuje sve učinkovite marketinške taktike i znanost o mozgu. Zapravo, ovo je integrirani pristup koji je usmjeren na proučavanje ponašanja potrošača pomoću određenih metoda. Glavni ciljevi alata:

  • proučavanje ljudskih reakcija na specifične podražaje;
  • selekcijska prognoza;
  • poticanje potrošača na kupnju i prije nego što shvati svoju potrebu za proizvodom.

Praksa pokazuje da je ovaj alat vrlo učinkovit. Omogućuje značajno povećanje prodaje, profita i stvaranje lojalnosti potrošača robnoj marki ili proizvodu.

 

 kupaca

Ključni cilj ovog alata je nježno uvjeriti osobu da kupi proizvod ili naruči uslugu. Željeni rezultat postiže se utjecajem na podsvijest. Mogu se koristiti različite tehnike: proučavanje položaja očiju, reakcije na taktilne osjete, boje, zvukove ili mirise. Neuromarketing također može privući potrošače izgradnjom asocijacija na ugodna sjećanja i emocije.

 

S obzirom na učinak ovog pristupa, takve se tehnike često doživljavaju kao manipulativne. Međutim, pravo odluke o kupnji ostaje na klijentima. Oni nisu prisiljeni djelovati, već samo nježno gurnuti.

Koje su razlike između neuromarketinga i klasičnog marketinga?

Iako ove metode imaju zajednički cilj – nagovoriti osobu na kupnju, bitno se razlikuju u načinima na koje se cilj postiže.

Glavni alati klasičnog marketinga skan Kupite SMS uslugu ala ovu ankete, dubinski i stručni intervjui itd. Tvrtke ne koriste usluge neuroznanstvenika ili psihologa. Istraživanja u većini slučajeva provode sami zaposlenici odjela marketinga, koji određuju svoju ciljanu publiku, okupljaju grupe za promatranje rezultata pojedinog alata, provode analizu rada i A/B testove na velikim skupinama publike. Dobiveni rezultati su proučavani i strukturirani.

Kupite SMS uslugu

Neuromarketing je složenija tehnika. Ovdje pri provođenju istraživanja nisu uključeni samo stručnjaci, već se koriste i tehnike za praćenje ljudskih reakcija: njegov mozak, broj otkucaja srca, oči itd. Takve studije su prilično skupe, a također oduzi Kasama sa marketing sa search engine ang parehong organic maju puno vremena. A rezultati ne ispunjavaju uvijek očekivanja, budući da je teško doći do velike publike i obično proučavaju male grupe. Naravno, reakcije nekoliko desetaka ljudi nisu pokazatelji cijele ciljne publike.

Općenito, analiza bihevioralnih reakcija je dug i prilično složen proces. Potrebno je uzeti u obzir mnogo različitih čimbenika, uključujući sasvim specifične, kao što su tip osobnosti, bolne točke klijenta, želje itd. Stoga neuromarketing zahtijeva više truda u implementaciji, ali također daje visoke rezultate pod uvjetom da se njegovi alati koriste ispravno . Razgovarat ćemo o ovome dalje.

 

Što se može pripisati zadaćama i ciljevima neuromarketinga?

Cilj neuromarketinga je pronaći odgovor na pitanje zašto kupci preferiraju određeni proizvod, kao i razviti tehnike za buđenje želje za narudžbom kod kupaca, kako na nesvjesnoj tako i na svjesnoj razini.

Metoda također pomaže u rješavanju niza problema za razvoj poslovanja:

  1. Testirajte različite načine komunikacije: od pakiranja proizvoda do YouTube videa.
  2. Mjerite reakcije mozga na osjetičink bw lists ovit alalne podražaje: mirise, glazbu, boje. Pritom se prati izazivaju li asocijacije na brendove.
  3. Istražite podatke o digitalnom otisku potrošača. Na temelju dobivenih podataka pogodno je ciljanu publiku podijeliti na segmente prema kognitivnim čimbenicima i psihotipovima.
  4. Testirajte upotrebljivost gadgeta, raznih uređaja i web stranica.

Drugim riječima, neuromarketing pomaže razumjeti želje kupaca. Omogućuje vam da riješite problem zadovoljenja potreba za određenim proizvodom i potaknete vas na kupnju.

 

Koje su prednosti neuromarketinga za poslovanje?

Nakon razumijevanja ciljeva i zadataka neuromarketinga, postaje jasno da ova tehnika pomaže u razvoju online prodaje. Ovaj proces nije lak i uključuje čitav niz poslova.

Dakle, prvo neuromarketari provode istraživanja kako bi razumjeli reakcije i osjećaje potrošača od određene ponude, poticaja. Zatim se ta zapažanja povezuju s rezultatima anketa i emocijama koje su izrazili sudionici. Te se informacije zatim koriste kako bi se utvrdilo potiču li reklama ili proizvod reakcije u mozgu povezane s pozitivnim percepcijama. Na temelju podataka formira se portret marke ili proizvoda. Rezultat je poboljšanje proizvoda, dizajna pakiranja ili oglašavanja, što rezultira povećanjem prodaje i lojalnosti ciljane publike.

Osim metoda koje uključuju ljude (za ankete, testiranje), neuromarketing se također koristi u kombinaciji s Big Data. Na taj način možete provesti učinkovitu analizu kanala oglašavanja i odrediti ponašanje korisnika na bilo kojem web resursu. Ako se koristi ispravno, rezultat može biti optimiziranje putanje posjetitelja na stranici, usmjeravanje kupaca na prave proizvode i uvođenje praktičnijih načina isporuke ili plaćanja.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *