Termin chatbot dolazi od fuzije između chata. I robota i identificira softver razvijen za interakciju s korisnicima. Odgovaranje na određena pitanja i vođenje razgovora.
Chatbotovi – i općenito konverzacijski marketing – rastući je trend. Praksa koja se probija u digitalni svijet s mogućnošću da potencijalni kupci stupe u kontakt s kompanijom na način i vrijeme koji preferiraju. Chatbot Upotreba umjetne inteligencije ponuditi integriranu i vrhunsku uslugu jedan je od ciljeva digitalnih strategija, čak i b2b kompanija. Kontinuirana optimizacija se testira za chat botove koji mogu osigurati konstantnu prisutnost (24 sata dnevno, 7 dana u nedelji). Kompletnost odgovora i pomoć od 360 stepeni, što je odlučujući aspekt za poboljšanje korisničkog iskustva potencijalnih klijenata.
Novi poziv na akciju
Ovaj posljednji aspekt je posebno važan, jer tehnologija chatbot. A vodi posjetitelje na web stranicu kompanije kako bi im pomogla da pronađu odgovore koje traže, usmjeravajući ih na taj način prema najprikladnijem rješenju: sadržaju na temu. Uvidima ili traženju adrese e-pošte za kontaktiranje. kasnije.
Chatboti mogu biti 2 tipa: prvi način uključuje kontakt osobu (prodaja, služba za korisnike ili marketing) koja prima obavijest u realnom vremenu kada korisnik stranice započne razgovor i počne s njim komunicirati, odgovarajući na vaše zahtjeve. Drugi način – a to je prava dodana vrijednost za strategiju kompanije – omogućava vam da pošaljete automatski odgovor putem chata, čak i kada niko nije fizički prisutan da ga obradi.
Ovdje na scenu stupaju virtuelni operateri, sistemi koji komuniciraju s korisnicima putem specifičnih algoritama. Mehanizam je isti kao kod nekih alata koje smo upoznali u svakodnevnom životu, kao što su Amazon Alexa. Microsoft Cortana, Google Assistant ili Apple Siri.
U slučaju chatbotova nove generacije, tekst koji je unio korisnik se prepoznaje, teme se katalogiziraju po ključnim riječima i naknadno obrađuju. U ovom trenutku korisnici su upućeni na odgovor.
Uz ovu potpuno digitalnu
I pametnu interakciju, moguće je strukturirati put s više pitanja i odgovora koje možete izabrati, prikupiti korisne informacije i kasnije ponovo kupite broj mobilnog telefona kontaktirati posjetitelja, već nudeći početne personalizirane konzultacije na temelju prikupljenih podataka.
Sada kada smo analizirali karakteristike i mehanizme, pređimo na srž sistema, uz nekoliko praktičnih saveta za optimizaciju njegove efikasnosti.
Stavite se u kožu korisnika
Staviti se u kožu korisnika je bitno; savjet je da pažljivo analizirate ciljeve i očekivanja prije integracije alata ovog tipa.
Moglo bi biti korisno ispitati promet na stranici, pratiti interakcije – stranih korisnika, potencijalnih i stečenih kupaca – da se strukturira personalizirani put i poboljša UX.
Tehnička ili komercijalna pomoć?
Podrška umjetne inteligencije, uz integraciju chatbotova, čini razgovorni marketing izuzetno efikasnom strategijom i za B2B.
Razumijevanje potreba posjetitelja pomaže leveraging nlp techniques for kompaniji da dobije najbolje koristi od svoje digitalne strategije. Jedan od najsloženijih izazova za one koji su novi u ovoj vrsti interaktivnih alata tiče se vrste pomoći koju treba ew leads ponuditi. Da li je bolje pružiti tehničku podršku, pogodnu za kupce koji već poznaju ponuđene usluge. Ili ojačati prodajne snage, usmjeravajući ih na analizu komercijalnih mogućnosti?
Odgovor uglavnom zavisi od vaših poslovnih ciljeva; ono što je važno je osigurati da plan komunikacije bude dosljedan na svim kanalima. I da chatbotovi odgovaraju sadržaju stranice na kojoj su postavljeni.
Kako prilagoditi UX
Integracija chatbotova je vrlo korisna za pružanje kontinuirane pomoći korisnicima koji to zatraže. To je vrlo efikasan alat za ubrzavanje procesa brige o korisnicima. Jer nudi precizne odgovore i može uputiti zahtjev pravoj osobi.